Kategorie
Uncategorized

Moda, a uroda

               Kolory mają ogromne znaczenie zarówno w przyrodzie jak i życiu codziennym. Zerkamy na to co nas otacza, na innych, ale czasami nie zwracamy uwagi na siebie i na barwy jakimi się otaczamy i jakie dobieramy. Kolor ma niebagatelne znaczenie w postrzeganiu naszej osoby i powinniśmy się pochylić nad tym jak dobrać ubiór do swojej urody. Czym się kierować, jak poznać siebie, swój typ urody, dopasować swoją garderobę do siebie samego? Poniższy artykuł przybliży to zagadnienie i mam nadzieję, pomoże wielu z Was zmienić swoje nawyki oraz wyglądać i czuć się lepiej.

               Czasami patrząc na siebie w lustro coś nam nie pasuje. Niby jesteśmy dobrze ubrani, modnie, wygodnie, ubiór dopasowany do pory roku czy okazji, ale… Coś nam nie pasuje, przeszkadza i nie pozwala czuć się dobrze i swobodnie. Najczęściej jest to związane z nieświadomym, nieprawidłowym doborem kolorów naszej garderoby do typu naszej urody.

Żeby móc prawidłowo dobierać ubrania do swojej urody, najpierw musimy być świadomi jaki mamy typ urody. Nie ma na świecie dwóch takich samych osób o identycznej urodzie. Różnimy się rysami twarzy, sylwetką, kolorem włosów, oczu, karnacją, czyli typowymi dla siebie barwami.

Bazując na charakterystyce barw naszej urody, specjaliści wyodrębnili cztery podstawowe typy urody (można je oczywiście dalej dzielić i uszczegóławiać):

1. Typ urody – wiosna.

2. Typ urody – lato.

3. Typ urody – jesień.

4. Typ urody – zima.

Każdy z tych typów urody charakteryzuje się różnorodnością naszych barw naturalnych i przekłada na barwy w jakich czujemy się i wyglądamy najlepiej.

Typ urody wiosna charakteryzuje się jasnymi kolorami włosów – blond, lekki brąz, złoty; kolor oczu w tym typie urody to błękit, zieleń, morski, ewentualnie bardzo lekki brąz. Karnacja wiosny jest delikatna, rumieni się na różowo, jest beżowa, kremowa, brzoskwiniowa, często pojawiają się piegi.

Kolory pasujące do tego typu urody są ciepłe. Najbardziej charakterystyczne i najbliższe barwy dla tego typu urody to podobnie jak karnacja – beżowy, kremowy, morelowy oraz turkusowy, nasycone: zielony, żółty i czerwony, złamana biel i jasno brązowy.

Zdecydowanie odradza się kolory ciemne, szczególnie czerń czy grafit, które całkowicie nie współgrają z wiosną.

Typ urody lato charakteryzuje się brązowym lub popielatym odcieniem włosów. Oczy lata są szare, piwne, zielone albo niebieskie. Karnacja jest jasna, delikatna, wręcz chłodna. Może też być śniada bądź ciemniejsza z różowymi rumieńcami.

Kolory, które pasują do urody typu lato są chłodne, bez jaskrawych odcieni. Najbardziej polecane dla tego typu urody barwy to szarości, granaty, błękit i seledyn. Jeśli czerwień to w odcieniu malinowym, jeśli żółty to chłodny, cytrynowy, ewentualnie lila i przyszarzały brąz.

Typ urody jesień – bardzo charakterystyczna uroda. Osoby o rudych, rudozłotych i kasztanowych włosach. Oczy w tym typie urody są piwne, złoto-brązowe, ciemnobrązowe i zielone, często błyszczące i przejrzyste. Cera dla osób w jesieni jest złocista, rumiana. Bardzo często występują piegi.

Charakterystyczne dla tego typu urody kolory są ciepłe, ale stonowane. Głównie doradzane barwy to kolor pomarańczowy, łososiowy, musztardowy, beż, rdzawy, oliwkowa zieleń czy khaka.

Zdecydowanie odradza się jesieni biel i czerń.

Typ urody zima – są to osoby o cerze jasnej, mlecznobiałej, ale też ciemniejszej, oliwkowej. Włosy są ciemne – ciemnobrązowe i czarne. Oczy mogą być zarówno ciemne – brązowe i brązowoczarne jak tez dla kontrastu niebieskie czy zielone z odcieniem szarego.

Ten typ urody jest jedynym, do którego pasuje czarny kolor ale też śnieżna biel.

Charakterystyczne kolory są chłodne i klarowne jak granat, szafir, fiolet, rubinowa czerwień, mocny róż i błękit.

Jak widzimy z powyższych charakterystyk, typy urody można pod kątem kolorów podzielić na barwy ciepłe i chłodne. Podział zgodny z czterema porami roku jest umowny, tym bardziej, że ciepłe typy urody to wiosna i jesień. Lato i zimę można określić jako chłodne i stonowane.

Jak możemy rozpoznać w jakim typie urody jesteśmy i jak najlepiej dobrać do niej kolory?

Należy się przyjrzeć uważnie kolorowi swojej skóry i cery. Jeśli temperatura kolorów jest cieplejsza  to nasza skóra powinna być żółta, pomarańczowa. Jeśli nasza skóra jest jasnoróżowa albo niebieska to pasują nam bardziej chłodne kolory.

Specjaliści rozpoznają też naszą temperaturę kolorów poprzez kolor żył na nadgarstku. Jeśli są one zielone to skóra ma odcień cieplejszy, jeśli znowu niebieskie lub fioletowe to chłodny.

Polecane jest też zrobienie testu kolorów złotego i srebrnego. Można to zrobić zarówno przykładając do ciała ubranie w tych barwach albo złotej i srebrnej biżuterii. Jeśli złota biżuteria pasuje lepiej do Twojej skóry to znaczy, że masz odcień ciepły, jeśli srebrna to chłodniejszy.

               Jak już określimy swój typ urody i temperaturę barw to możemy w sposób świadomy i optymalny dobierać elementy swojej garderoby. Źle pod kątem kolorystycznym dobrane ubranie, podkreśla nasze mankamenty. Uwydatnia niedoskonałości naszej skóry, cery i urody.

W drugą stronę – prawidłowo i optymalnie kolorystycznie dobrana garderoba pozwala na podkreślenie naszych najlepszych cech i zakamuflowanie słabszych elementów.